16 grudnia 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zebrało się kilkadziesiąt osób z wielu uczelni i organizacji zaangażowanych w działania związane z równym traktowaniem i poszanowaniem praw i wartości członków i członkiń społeczności akademickiej.
Celem 3. sympozjum naukowo – praktycznego z cyklu Ministerialne Forum Debaty Akademickiej pt. Równe traktowanie w sektorze szkolnictwa wyższego i nauki, było zajęcie się szczególnie istotnym zagadnieniem jakim jest równe traktowanie w sektorze szkolnictwa wyższego i nauki, a także integracja środowiska naukowego zaangażowanego w działania w tym zakresie na uczelniach.
Program sympozjum był bardzo bogaty. Głos zabrało ponad dwudziestu prelegentów z uniwersytetów, uczelni technicznych i artystycznych z całej Polski. Była to przestrzeń do wymiany doświadczeń i czerpania z dobrych wzorców. W trakcie sympozjum przedstawiciele środowiska akademickiego formułowali w stosunku do ministerstwa konkretne postulaty dotyczące działań równościowych.
dr inż. Małgorzata Walczak jako przedstawicielka naszej uczelni zaprezentowała na sympozjum "Działania związane z dobrymi praktykami w Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza".
"Dyskusja na temat równości jest potrzebna i oczekiwana przez środowisko akademickie, by – na ile to możliwe – dołożyć starań, by uniknąć działań lub zachowań naruszających zasady równego traktowania będących pogwałceniem podstawowych praw i wolności człowieka" [1].
[1] Program 3. sympozjum naukowo – praktycznego z cyklu Ministerialne Forum Debaty Akademickiej pt. Równe traktowanie w sektorze szkolnictwa wyższego i nauki